Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

ROZHOVOR: Jak hodnotí sezónu 2018/2019 trenérské duo Dan a Dan

07.04.2019 | Barbora Pospíšilová

Postup do play-off, překonání čtvrtfinále nad UK, těsný konec v semifinále proti Trenčínu.  Jak si vedli Engineers po celou sezónu, a jak ji hodnotí trenéři Dan Fuks a Dan Kolář? Zeptali jsme se jich opět ve společném dvojrozhovoru.

Souboj s Trenčínem byl od začátku vyrovnaný. Co se v úvodním zápasu zlomilo po druhé třetině, kdy jsme najednou během pár minut zvedli skóre z 2:2 na 7:2?

Fuksík: Myslím, že se nám podařilo vstřelit branku na 3:2 a následně v přesilovce (5 na 3) zvýšit o další dvě branky až na 5:2. Za tohoto stavu soupeř už rezignoval a my přidali ještě další dvě branky. 

Koli: Trenčín přijel na tři pětky, což jsme věděli a byli jsme si také vědomi své fyzické připravenosti. Klukům jsme říkali, že je přejedeme, což se pak také stalo. A někdy to tak prostě je, že to tam napadá a ani nevíte jak. 

Prohra v prodloužení není nic, co by Engineers neznali. Během sezóny se s ní setkali hned několikrát. Co nás vždy v koncovce tak rozhodí?

Fuksík: Prodloužení je vždy loterie. Rozhodují individuální chyby, a ty se nám vždy vymstily. 

Koli: V nastavení a nájezdech rozhoduje děsně málo. Dal bych to trošku za vinu mladosti a nezkušenosti týmu, ačkoliv jsme se vždy snažili posílat na led v těchto rozhodujících bojích vždy ty nejvíce zkušené hráče. Pak si také myslím, že nás svazovala hlava. Kluci o všem moc přemýšleli a nenašel se žádný sobec, kterému by to bylo jedno, a rozhodl by. 

A teď už jen v krátkosti – v čem byli Gladiátoři v rozhodujícím zápase lepší?

Fuksík: Gladiátoři nás v posledním zápase přetlačili hlavně svou tvrdostí, rychlostí, ale i kombinací. Kdybychom vyhráli v neděli, tak by nikdo nemohl nic říct, byli jsme lepším týmem. V pondělí byl lepší soupeř z Trenčína. 

Koli: Za mě jedině v tom, že hráli doma.

Splnil tedy tým i přes konec v semifinále stanovené cíle?

Fuksík: Hlavním cílem sezóny byl postup přes čtvrtfinále. Nicméně si myslím, že jsme v semifinále ostudu neudělali! Vypadli jsme dle mého názoru s budoucími vítězi soutěže, takže i přes hořkost, která po vypadnutí panovala, budeme hodnotit sezónu pozitivně. 

Koli: I když si dáte jakékoliv cíle, pokaždé chcete vystoupat až na vrchol a zvítězit. Aspoň tak jsem to já vždy měl, ať jsem dělal cokoliv a ve sportu obzvlášť. Určitě je to fajn, poprvé jsme postoupili do semifinále, navíc ještě přes UK Praha, které jsme poprvé a podruhé dokázali porazit. Úspěch to asi je, ale plácat se po ramenou, když poslední zápas sezóny není ten výherní, není úplně můj styl. Každopádně chci hráčům, fanouškům a všem co se točili letos kolem této rodiny moc poděkovat. 

Jaký zápas byl z trenérského hlediska nejzdařilejší?

Fuksík: Jednoznačně vítězství 3:1 v prvním čtvrtfinále proti Univerzitě Karlově. 

Koli: Pamatuji si na první dva zápasy, kdy jsme nedostali ani gól, to bylo fajn, jenže se to poté zadrhlo. Skvělá byla určitě dohrávka první třetiny v rozhodujícím zápase proti UK Praha. Za třináct minut jsme dali tři góly a prakticky rozhodli o zápasu hned na začátku. Bylo super koukat na kluky, jaké mají odhodlání a jak to chtějí. 

Pro vás oba to byla trenérská premiéra v týmu Engineers. Jak byste zhodnotili svou práci, spolupráci a obecně fungování mančaftu?   

Fuksík: Nějakou sebereflexi sice mám, ale od hodnocení mé práce jsou jiní lidé :) Jinak s Danem Kolářem se mi spolupracovalo na výbornou. Myslím, že jsme si sedli, hokej vidíme dost podobně. Veškerá rozhodnutí jsme řešili spolu a myslím, že i před týmem jsme vystupovali jednotně, což je za mě to nejdůležitější. 
Myslím, že tým fungoval obstojně. Pravidelné tréninky v posilovně i na ledě a vlastní kabina jsou faktory, které vedly k vytvoření super party, což se koncem sezóny projevilo při vypjatých zápasech play-off. 

Koli: Pro mě to bylo o to těžší, že to byla moje první trenérská sezóna vůbec, navíc před půlkou kluků, se kterými jsem ještě loni hrál. Netušil jsem, že ten pohled na hokej může být až tak rozdílný. Dan se mi ze začátku trošku i smál, jaké věci jsem objevoval a byl z nich v rozpacích, protože to už vše znal. Ale určitě mi dost pomohl, za což mu děkuji. 
Na začátku sezóny jsme si řekli jakýsi kodex, který chceme dodržovat, a myslím si, že jsme to i plnili, ať už se jedná o společná rozhodování, vystupování před hráči a na střídačce. Tým bude fungovat, pokud dokážete hráče správně nabudit, aby dali do hry to známé vždy opakované srdíčko a to rozhodně v tomto týmu nebyl nikdy problém. 

Co bylo hnacím motorem v průběhu celé sezóny?

Fuksík: Určitě super parta kluků v čele s kapitánem a s touhou uspět. Nesmíme zapomenout i na naše fanoušky, kteří nás chodili pravidelně podporovat. 

Koli: Hnacím motorem byl určitě hlad po úspěchu. Spousta kluků hrála poslední sezónu. Do toho přišli noví kluci, kteří zjistili, že je hokej může opět bavit a chtěli taky vyhrávat. Jinak samozřejmě největší motorem je hyperaktivní Semák. Předváděl po celou sezónu stabilně vynikající výkony na ledě, ale odváděl spoustu práce i mimo led. Hlavně díky němu se noví kluci cítili v týmu tak dobře. 

Odměnou za všechny výkony je reprezentace České republiky na Championship of World Universities Beijing 2019. Jak si podle vás povedou Engineers ve světě?

Fuksík: Těžko říct. Neznám kvalitu zúčastněných týmů. Určitě budu týmu fandit a sledovat výsledky. :) 

Koli: Je to skvělé. Moc nevíme, co zde bude za konkurenci a zda proti nám nastoupí studenti a nebo jen hokejisti s indexama. Ale i na to už jsme zvyklí a rozhodně si myslím, že jsme konkurence schopní a nejedeme tam pouze na výlet, ale poprat se o dobrý výsledek. Když se nám nepovedlo vyhrát Evropu, tak třeba teď vyhrajeme Asii se světovou konkurencí :)

A jaké změny čekají Engineers po letní pauze?

Fuksík: Víme, že někteří hráči končí. Tým se bude muset vhodně doplnit. Změny na pozici trenérů jsou na vedení týmu. Upřímně jsme se ještě nestihli pobavit, co příští rok :) Nerad bych tady pouštěl nějaký kachny :D Takže se nechte překvapit. 

Koli: Hráčské změny určitě budou, jelikož pár hráčů dokončilo studium a nebude už moc nastupovat. Co se týče trenérské změny, tak já doufám, že ta nenastane. :D  Ještě jsme se nějak o tom nebavili, ale určitě bych rád pokračoval dál jako trenér. 
V plánu je po návratu z Číny udělat try out pro nové kluky, kteří by měli zájem nastupovat v příští sezóně za náš tým, aby již s námi absolvovali letní přípravu, kterou máme v plánu poprvé přes léto udělat. Během sezóny nám psalo spousty kluků, kteří měli zájem za nás hrát, tak pokud to teď čtou, ať nám napíšou a sledují další informace na FB. 

 
Utkání
Muži | Neděle 31.03.2019, 17:00
Gladiators Trenčín - Engineers Prague
2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
 
Muži | Pondělí 01.04.2019, 17:00
Gladiators Trenčín - Engineers Prague
4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
 
 
Engineers Prague 2018 | info@engineersprague.cz RSS